Doprava

Bratislava ako hlavné mesto Slovenska je významným medzinárodným dopravným uzlom cestnej, železničnej, leteckej a lodnej dopravy. Dopravnú sieť dopĺňa ešte cyklistická doprava a mestská hromadná doprava v Bratislave.

Mestská hromadná doprava

Autobusová doprava

Železničná doprava

Automobilová doprava

Lodná doprava

Letecká doprava

Mestská hromadná doprava

Mestská hromadná doprava je najlacnejší spôsob dopravy hneď po chôdzi :)

Na zorientovanie sa v mape Bratislavy vo vzťahu k mestskej doprave je dobrá mapa na stránkach Zoznam.sk (na pravej strane je ponuka vyznačenia bodov na mape, kde sa na konci nachádza MHD). Pre schému spojov Dopravného podniku Bratislava kliknite sem.

Pre vyhľadanie spoja z konkrétnej zastávky, na zastávku, kliknite sem

Pre komletné cestovné poriadky jednotlivých spojov, kliknite sem

www.imhd.sk

Cestovný lístok Obyčajný Zľavnený
15-minútový neprestupný 0,50 €
0,25 €
60-minútový prestupný (90-minútový cez víkend) 0,70 €
0,35 €
70-minútový prestupný SMS lístok 0,80 € zľava sa neposkytuje
90-minútový prestupný na nočný spoj 1,40 € zľava sa neposkytuje
90-minútový prestupný na nočný spoj - príplatok k predplatnému cestovnému lístku (električenke) 0,70 € zľava sa neposkytuje
60-minútový prestupný skupinový cestovný lístok pre 20 dospelých 12,60 € -
60-minútový prestupný skupinový cestovný lístok pre 1 dospelého a 20 osôb so zľavou 6,30 € -

Turistické cestovné lístky

Cestovný lístok
24-hodinový 3,50 € / 105,44 Sk
24-hodinový SMS 3,50 € / 105,44 Sk
48-hodinový 6,50 € / 195,82 Sk
3-dňový 8,00 € / 241,01 Sk
7-dňový 12,00 € / 361,51 Sk

hore


Železničná doprava

Bratislava je významný železničný uzol pre osobnú i nákladnú dopravu. Významné smery železničnej dopravy kopírujú hlavné diaľničné smery, ktoré vedú do Čiech (Praha), do Maďarska (Budapešť), do Rakúska (Viedeň). Takisto je Bratislava prepojená s ostatným Slovenskom. Napr. rýchlovlaky IC vychádzajú z Bratislavy každé dve hodiny. Zástavky sú väčšie Slovenské mestá: Trnava, Trenčín, Žilina, Liptovský Mikuláš – Nízke Tatry, Poprad - Vysoké Tatry, Košice. Cesta z Bratislavy do metropoly východného Slovenska – Košíc (445 km) trvá okolo 5 hodín. Rakúske železničné dráhy ÖBB v cene cestovného lístka Viedeň – Bratislava zahŕňajú aj jeden celý deň MHD v Bratislave. V Bratislave je niekoľko železničných staníc. Najvýznamnejšie sú hlavná stanica v Starom Meste a Bratislava -Petržalka. Vlaky z Hlavnej stanice aj z Petržalky odchádzajú do Viedne v pracovné dni každú hodinu. Cena spiatočného cestovného lístka je 11 €.

hore


Autobusová doprava

Hlavná autobusová stanica sa nachádza na Mlynských Nivách v Bratislave Starom Meste. Medzinárodná autobusová doprava je zabezpečovaná viacerými spoločnosťami, ktoré spájajú Bratislavu s mnohými mestami Európy. Najvýznamnejšie partnerské mesto v autobusovej doprave je Viedeň. Z hlavnej autobusovej stanice na Mlynských Nivách odchádza autobus spoločnosti Slovak Lines do Viedne na Südtirolerplatz 19x denne. Cesta trvá okolo 85 min. Ďalším významným dopravcom je spoločnosť Blaguss, ktorá má zastávku napr. pod Novým Mostom a podobne 19x denne premáva do Viedne. Cieľová zastávka je na Erdbergstrasse. Cesta trvá okolo 60 min.

Autobusový poriadok spoločnosti Blaguss platný od 1.1.2011 Bratislava - Viedeň

hore


Cestná doprava

Do Bratislavy vedú štyri diaľnice: D1, D2, A6 z Rakúska a M15 z Maďarska Prechádzajú mestom mimo historického centra cez Petržalku a okolo letiska v Bratislave – Vajnoroch. Bratislava sa rozprestiera na oboch stranách rieky Dunaj. Cez Dunaj vedie päť mostov, z toho dva sú diaľničné. Historickým jadrom mesta dôležité tepny nevedú, ale ho obchádzajú, historické centrum je pre automobilovú dopravu uzavreté a má charakter pešej zóny. Centrum mesta je vybavené moderným rádiovým parkovacím systémom, ktorý zabezpečuje navádzanie vodičov na voľné parkoviská v meste.

S Viedňou spája Bratislavu diaľnica A6. Hraničný prechod je Bratislava-Jarovce.

S Prahou spája Bratislavu diaľnica D2. Hraničný prechod je Brodské.

S Budapešťou spája Bratislavu diaľnica M15. Hraničný prechod je Bratislava-Čunovo.

So Slovenskom spája Bratislavu diaľnica D1.

So Slovenskom spája Bratislavu diaľnica D1. Diaľnica D1 je najvýznamnejšia a najdlhšia slovenská diaľnica, ktorá po svojom dokončení spojí Bratislavu s hraničným priechodom Záhor na štátnej hranici s Ukrajinou cez Trnavu, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Považskú Bystricu, Bytču, Žilinu, Poprad, Prešov, Košice a Michalovce. Je súčasťou vetvy "A" 5. paneurópskeho koridoru s trasou (Terst) - Bratislava - Žilina - Košice - (Užhorod - Ľvov) a európskych ciest E50, E58, E75, E442 a E571. V súčasnosti je hotový úsek medzi Bratislavou a Žilinou. Podľa posledných prognóz diaľnica D1 by mala byť hotová až v roku 2019. Najnáročnejší je kopcovitý úsek medzi Žilinou a Prešovom, kde je naplánovaných jedenásť tunelov s celkovou dĺžkou takmer 27 kilometrov. Zatiaľ sú postavené len tri tunely.

hore


Plavebný poriadok Twin City Liner

Bratislava sa nachádza na významnej dunajskej trase medzi Viedňou a Budapešťou. Najdôležitejšou destináciou pri osobnej lodnej doprave z Bratislavy je Viedeň. Od 1. júna 2006 premáva medzi Bratislavou a Viedňou, najbližšími metropolami v Európe, lodná linka Twin City Liner. Je realizovaná dvomi ľahkými a modernými katamaranmi nórskej výroby, kltoré dosahujú plavebnú rýchlosť do 60 km/h. Sú plne klimatizované a ponúkajú aj reštauračné služby. Cesta do Viedne alebo do Bratislavy trvá okolo 75 minút. Okrem toho existuje množstvo iných lodných liniek, medzi najpopulárnejšie patrí linka z Bratislavy na Devín.

hore


Letecká doprava

Letisko M. R. Štefánika sa nachádza v Bratislave Vajnoroch asi 12 km od historického centra. Je pomenované podľa francúzskeho generála, Slováka Milana Rastislava Štefánika, který sa významnou mierou pričinil o vznik prvej Československej republiky v roku 1918. Letisko je najväčšie na Slovensku o rozlohe 477 ha. Ročne prepraví okolo 1,7 milióna pasažierov. Destinácie, do kterých sa lieta priamo z Bratislavy: Alicante, Barcelona-Gerona, Birmingham, Bristol, Brusel – Charleroi, Dublin, Edinburgh, Gran Canaria, Jerevan, Košice, Liverpool, London -- Luton, London – Stansted, Malaga, Milano – Bergamo, Paríž – Beauvais, Praha, Rím – Ciampino, Stokholm – Skavsta, Tel Aviv, Varšava.

Letisko Viedeň-Schwechat

40 km od historického centra Bratislavy sa nachádza letinko Viedeň Schwechat. Viedenské letisko ročne prepraví vyše 18 miliónov cestujúcich. Z Viedenského letiska lieta vyše sto leteckých společnosti.

hore


Cyklistická doprava.

Bratislava sa nachádza na medzinárodnej dunajskej cyklotrase, ktorá vedie z Nemecka, cez Rakúsko a Slovensko do Maďarska. Na území Bratislavy vedie od hraničného priechodu Berg (Rakúsko) po pravobrežnej hrádzi Dunaja celým územím Petržalky. Potom cyklotrasa pokračuje územím Slovenska až po priehradné dielo v Gabčíkove. Druhá vetva trasy začína na Prístavnom moste, cez ktorý je prevedená na ľavú stranu Dunaja a pokračuje po hrádzi súbežne s tokom Dunaja až po Štúrovo. Dĺžka bratislavskej dunajskej cyklistickej cesty na pravom brehu Dunaja je 24,1 km a na ľavom brehu je 12 km.

Ďalšia významná cyklistická cesta je Moravská cyklistická cesta. Začína na ľavobrežnej strane Dunaja pod Novým mostom a pokračuje nábrežím (proti toku rieky) popri Karloveskej zátoke a Devínskej ceste do Devína, odkiaľ pokračuje pozdĺž rieky Moravy do Devínskej Novej Vsi a ďalej smerom na Záhorie do Malaciek, Holíča a končí v Senici.

Dôležité linky na cyklotrasy:

Česká republika: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/

Maďarsko: http://regiok.happybike.hu/index_en.html

Rakúsko: http://www.radtouren.at

hore

office@bratislava-travel.sk
+421 911 458 458